Ssangyong, ülkemizde genellikle isminin zor okunması, “Çin malı mı bu?” sorusu ve Barış Manço’yla tanınan bir otomobil firması. Son yıllarda popülaritesi arttı, yollarda daha sık görür oldum.

Tivoli, Ssangyong’un B-SUV segmentindeki ilk modeli. Renault Captur, Opel Mokka, Peugeot 2008’in dörtnala koşturduğu bu sınıfta kendine pay arıyor.

Buyurun teste;

Test aracımı almaya Ssangyong YMY Otomotiv İzmir bayisine gidiyorum. Emrah Bey ve diğer YMY otomotiv çalışanlarının sıcak karşılamalarından sonra test aracımı alıyorum. 2 günlük test maceramız başlıyor…

İçine oturduğumda ilk dikkatimi çeken eşya gözleri oldu. Vitesin önündeki eşya gözü başarılı, elinizdeki anahtar vb. zımbırtılar için yeterli. Ama bu göz keşke biraz daha derin olsaymış. Konsolun sağ tarafında torpido gözünün üstündeki eşya gözü ilginç bir detay. Kol dayama biraz sığ fakat içinin yumuşak bir malzemeyle kaplanmış olması iyi olmuş, içine bir şeyler koyduğunuzda tıkırtı yapmayacaktır.

Ayrıca tavanda yer alan gözlük kabına bayıldım.

Göstergelerin ortasında yer alan ekran basit grafiklere sahip. Fakat ihtiyacınızı fazlasıyla karşılıyor.

7″ ekranın çözünürlüğünü, grafiklerini ve geçişlerini beğendim. Geri görüş kamerasının görüntüleri de bu ekrana yansıyor. Fakat navigasyon özelliği yok.

İçeride birçok yer sert plastik. Gösterge siperliği ve yolcu hava yastığı tarafındaki yumuşak malzemeli kısımların kalite hissi yüksek. Geri kalan yerler komple sert plastik.

IMG_2776

423 litrelik bagaj, Tivoli’nin segmentine göre düşünüldüğünde “hangar” kıvamında. Fakat yükleme eşiği çok yüksek, ağır yükleri koyarken sıkıntı yaşıyorsunuz.

Başlıksız-1

Tivoli’de arka koltukta oturan uzun boylu kişiler rahatsız olmayacaktır… Arka tarafta diz mesafesi ve baş mesafesi gayet iyi.

IMG_2793

Ön koltukların arkasındaki file güzel bir detay. Ama bu detay bana bir yerlerden tanıdık geliyor. 😀 (Bkz.Captur)

Test aracım olan Tivoli 1.6 benzinli motora ve 6 ileri otomatik şanzımana sahip. 1.6 litrelik atmosferik makine 126 hp güce ve 160 nm torka sahip. Motor, Tivoli’ye yeterli denebilecek bir performans sağlıyor. Fakat performans istediğinizde yapısı gereği fazla devir çeviriyor. Buda dijital yakıt göstergesinin hızlıca azalmasına sebep oluyor haliyle.

Aisin imzalı otomatik şanzıman, neredeyse kusursuz. Vites kolu üzerindeki manuel kullanım mandalı kullanışsız.

IMG_2681

“Tivoli’yle virajlı köy yollarına girme vakti…”

Tivoli’nin süspansiyonları sert ve çalışma aralıkları kısa. Bu yüzden memleketimizin köstebek yuvası gibi yollarındaki çukurlar içeriye direkt yansıyor ve bu durum rahatsız ediyor. Ama süspansiyonlar virajlı yollarda üstüne düşeni çok güzel yapıyor, gövde salınımı az. Yani Tivoli beklediğimden bir “fırt” daha fazla sürüş keyfi sundu.

Sürüşü fena değil tamam ama burada güzel tabloyu bozan bir durum var: Lastikler…

Nexen NPriz Ah8 lastikler hakkında hiçbir fikrim yoktu. Hatta Nexen firmasını daha önce hiç duymamıştım bile. Biraz araştırma yaptım, lastik testlerinde genelde son sıralarda yer alıyor. Açıkçası şaşırmadım bu duruma. Birincisi lastikler çok gürültülü, ikincisi fazla sert fren yapmasanız bile lastikler saçmalıyor ve hemen tutunmayı kaybediyor. Tivoli bence daha iyi lastikleri hak ediyor.

Tivoli’de direksiyon modları yer alıyor. Yani sürüş tarzınıza göre spor, normal ve konfor modundan herhangi birini seçebilirsiniz. Spor modda harikalar beklemeyin, direksiyon sadece yapay bir sertlik kazanıyor ama hiç olmamasından iyidir.

Yüksek hızlardaki stabilitesi başarılı. Rüzgâr sesi 100 km hızdan sonra ufak ufak kendini hissettiriyor. Ama rahatsız etmiyor. 120-130’dan itibaren rahatsız ediyor.

Tivoli’nin yalıtımı sınıf ortalamalarında. Yol sesi rahatsız etmiyor. Motorun sesi alt devirlerde rahatsız etmezken, üst devirlerde sesi içeriye fazla yansıyor ve rahatsız ediyor.

Ve son detay, koltukların yan destekleri iyi.

Test aracım olan Tivoli Limited 4X2 A/T’nin şu anki satış fiyatı (Sigorta hariç) 77.450 TL.

Özetle;

Helal olsun dedirten yönleri: Şanzıman, bagaj, diz ve baş mesafesi, stabilite

Eh işte, idare eder dedirten yönleri: Sürüş, yalıtım, eşya gözleri

Pek olmamış dedirten yönleri: İç mekândaki işçilik kalitesi ve malzeme kalitesi, konfor, direksiyon

Diğer fotoğraflar:

IMG_2622 IMG_2650 IMG_2660 IMG_2667 IMG_2722 IMG_2742 IMG_2770

Aydın-Nazilli’den güzel bir manzara ve Tivoli:

IMG_2747

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir