Normalde testlerimde otomobilin tasarımından bahsetmekten hiç hoşlanmam. Çünkü bir otomobilin güzelliği herkesin kendi zevkine göredir. Küçüklüğümden beri okuduğum tüm otomotiv yayınlarındaki testlerde de tasarımdan uzun uzun bahsedilmesini ve incelenmesini hiçbir zaman sevmemişimdir. Ancak bu sefer bahsetmeden duramayacağım. Peki neden? Şu aşağıdaki mavi renkli otomobile bakın sevgili okur. Sizce de çok güzel değil mi? O meşhur klişeyi tasarımıyla yerine getirmiyor mu? “Sportif ve ağırbaşlı”.

IMG_3902

Megane 4 ülkemizde henüz birkaç hafta önce satışa sunuldu. Bende gelir gelmez onu sizler için test ettim.

Her zaman olduğu gibi iç mekandan başlayayım. GT-Line paketli test otomobilimin koltukları çok sportif. Çok iyi olan yan destekleri GT Line’dan ziyade bir RS kıvamında. Sürüş pozisyonunuza erişmek kolay direksiyon ve koltuk yeterli ayarı sunuyor. Orta konsolda vitesin ve eşya gözlerinin etrafını saran plastiğin dokusu çok hoş. Ön konsolun üst kısmındaki yumuşak plastik kesinlikle kaliteli görünüyor ve hissettiriyor. Konsolun alt kısımlarındaki -alt kısmı dediğim öyle gözükmeyen yerler değil direk torpido gözünün etrafından bahsediyorum- malzeme sert, bunda tuhaf bir durum yok. Ancak üst kısımdaki güzel malzemelerden sonra burası biraz ucuz görünüyor ve göze batıyor.

IMG_4201

Kolçak ileri-geri ayarlanabiliyor, iç hacmine büyük diyemem ama yeterli.

IMG_4270

Torpido gözünün içi güzel bir malzemeyle kaplı ve hacmi geniş. Ön kapı içi cepler çok küçük. Tavanda gözlük kabı bulunmuyor.

Arka diz mesafesi idare eder, baş mesafesinde ise en fazla 1.82-1.83 cm boyunda kişiler oturabilir.

IMG_4424

Megane III HB’de bagaj hacmi konusunda iddialı bir otomobildi. Megane IV’te aynı şekilde. Bagaj hacmi 434 lt.

IMG_4265

8.7″ R-Link 2 dokunmatik ekranı (daha doğrusu tableti 😀 ) beğendim. Bu Teslavari ekranın dokunmatiği çok güzel, herhangi bir algılamama veya geç algılama sorunu yaşamadım. Klima kontrolleri de bu ekran üzerinden yapılıyor. Sesli komut sistemi söylediklerinizi genellikle yanlış algılıyor, pek anlaşamıyorsunuz.

IMG_4470

GT-Line paketin nimetleri olan mavi dikişlere bayıldım. 😀

IMG_4277

İç ambiyans aydınlatmaları Multi-Sense sürüş modlarına (Confort , Neutral, Sport, Perso, Eco) göre renk değiştiriyor.

IMG_4473

Gösterge grafikleri de sürüş modlarına göre değişiyor.

IMG_4458

Rüzgar sesi yalıtımı sınıfına göre zayıf. 100 km/h’de ufak ufak rüzgar sesini duyuyorsunuz, 120’de bariz bir şekilde aynalardan gelmeye başlıyor. Bence bu konuda daha iyi olabilirdi. Motor sesi yalıtımı ise yeterli.

Gelelim Yeni Megane’ın yoldaki marifetlerine;

Continental ContiSport Contact 5 lastikler ve 18″ jantlar üzerinde yürüyen test otomobilimin yol tutuşunu oldukça beğendim. Megane, virajlarda istediğinizde oldukça stabil olurken eğlenmek istediğinizde de yaptığınız küçük bir direksiyon müdahalesiyle arkasını tatlı bir şekilde bırakarak yüzünüzü güldürüyor. GT-Line paketteki daha sportif ve daha sert süspansiyonlarında bu durumda büyük katkısı olduğuna eminim. Bu sert süspansiyonlara rağmen Megane konforsuz denebilecek bir otomobil değil. Süspansiyonlar oldukça güzel ayarlanmış, ani kısa ve uzun darbelerde gelen rahatsız edici bir amortisör vurma sesi kesinlikle yok. Süspansiyonları bu açıdan çok beğendim.

130 hp güç ve 320 nm torku olan 1.6 dCi dizel motoru daha önce Qashqai testimde de denemiş ve çok sevmiştim. Motor nadir zamanlarda beklentinizin biraz altında kalıyor ama alt devirlerdeki güçlü çekişi ile sizi yeterince mutlu ediyor. 6 ileri manuel şanzıman motorla son derece uyumlu. Sport modundaki canlı gaz tepkileri ve şanzımanın net vites geçişleri sayesinde motorun keyfini güzelce çıkartabiliyorsunuz.

Yeni Megane’da, Eller Serbest Park Sistemi – Kör Nokta Uyarı Sistemi – Adaptif Cruise Control – Şerit Takip Sistemi – Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi – Otomatik Uzun/Kısa Farlar gibi pek çok sürüş destek sistemi sunuluyor.  Şerit takip sistemi sistemi sizi sadece görsel ve sesli uyarıyor, direksiyona herhangi bir müdahalede bulunmuyor. Burada asıl Eller Serbest Park Sistemi’den bahsetmek istiyorum, normalde bu tarz sistemleri hiç sevmem çünkü genelde saçma sapan şekilde park ederler. Ancak bu sistem geçmişte gördüklerimden çok daha iyi. Defalarca deneyip sistemin yanlışını aramama rağmen her defasında otomobili düzgünce park etti.

IMG_4441

Otomobil benim 400 km’lik sürüşümde karma test tüketimi olarak 7.5 lt yaktı.

Gelelim sonuca, test otomobilimde GT-Line donanımına ek olarak Sürüş Paketi, Kontrol Paketi, 18″Alüminyum Alaşımlı Jantlar, Head-Up Display, 8.7″ R-Link 2 opsiyonları yer alıyordu. Fiyatı, 101.350 TL.

Özetle;

Helal olsun dedirten yönleri: Motor, bagaj, sürüş dinamikleri, dokunmatik ekran, sürüş destek sistemleri
Eh işte, idare eder dedirten yönleri: Bazı kısımlardaki malzeme kalitesi
Pek olmamış dedirten yönleri: Rüzgar sesi yalıtımı, eşya gözleri, arka yaşam alanı hacmi

Renault Ermat Plaza’ya teşekkürler.

IMG_3920

IMG_3990

IMG_3976

IMG_3925

 

IMG_3940

IMG_3943

IMG_4036

IMG_4112

IMG_4273

IMG_4448

IMG_4481

IMG_4500

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir