Renault, geçmişte SUV ve crossover konusunda birçok deneme yapıp pekte istediği başarıyı bulamamış bir firma. Daha önce Scenic’in yerden yükseltilmiş ve 4 çekere çevrilmiş hali olan Scenic RX-4 ve Renault-Samsung ortaklığının bir ürünü olan Koleos’la şansını deneyen Fransızlar, sonunda istediği satış rakamlarını büyük bir SUV yerine B-segmenti küçük bir crossover olan Captur’le buldu. Nissan Juke altyapısını kullanan Captur o kadar başarılı oldu ki Renault ondan aldığı kuvvetle, crossover sınıfına olan potansiyele kayıtsız kalamayarak Kadjar’ı geliştirdi.

IMG_5286

Renault Kadjar, sınıfının yaratıcısı olarak kabul edilen ve oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan Nissan Qashqai ile aynı altyapıyı kullanıyor.

IMG_5312

Touch donanımlı test aracımın iç mekanında, konsolun üst kısımlarında yumuşak plastik kullanılmış ve bu malzemenin kalitesi son derece iyi. Orta konsolda vitesin etrafını saran plastiğin farklı dokusu yeterince kaliteli hissettiriyor. Sert plastik sadece torpido kısmında kullanılmış ki bu son derece doğal. Deri kaplı kapı kolları ise çok güzel. Ancak iç mekanla ilgili güzel haberler burada sona eriyor, çünkü bir hususta sıkıntı var: İşçilik! Maalesef Kadjar’ın içinde işçilik kalitesi biraz kötü. Bazı parçalar yerlerine güzel oturtulmamış. Örneğin, bozuk yollarda gösterge siperliğinden ve ön konsoldan gelen trim sesleri gerçekten can sıkıcı. Tabii ki test aracımın bana gelene kadar geçirdiği zorlu hayatında bu durumda bir etkisi vardır diye düşünüyorum. Tek dokunuş özelliği sadece ön sürücü camında var. Diğer camlarda bu özelliğin olmaması kötü.

IMG_5474

Vitesin önündeki göz yeterince büyük. Bozuk para koymak için yapılmış oyuklar güzel düşünülmüş. Orta kol dayamanın içi ise kuyu gibi desem yeridir. 😀 İçi baya derin ve büyük. Kapı içi cepler yeterli.
Direksiyon simidi ele güzel oturuyor ve çapı ideal.
Touch donanımda R-Link dokunmatik ekran yer almıyor. Müzik sisteminde Bluetooth ve AUX bağlantıları var. Ses sistemi ortalamalarda, 20. kademeye kadar yeterli. Fakat 20’den sonra ses bozuluyor.

IMG_5469

Bagaj hacmi 472 lt. Bagajın altında ekstra bölmeler yer alıyor.IMG_5229IMG_5231

– Arka baş mesafesinde limit 1.87 cm.

Gelelim motora… Test aracımda Renault’nun 130 hp güce sahip yeni 1.2 TCe turbo benzinli motoru yer alıyordu. Motora bayıldım tek kelimeyle. Alt devirlerde yeterince canlı, orta devirlerde de bu canlılıktan bir şey kaybetmiyor ve Kadjar’a yeterli ataklığı sağlıyor. Ayrıca sürekli duyulan turbo ıslığı çok hoşuma gitti. 😀
Şehir içi normal bir kullanım karakteriyle giderseniz tüketim 7,5-8 lt arası değişiyor. (Benim 2 günlük kullanımımda ortaya çıkan değer)
6 ileri manuel şanzımanın oranları çok güzel ayarlanmış. Motorla son derece uyumlu. Ayrıca vites geçişleri rahat ve geçişler tok hissettiriyor.

IMG_5485

Yol sesi ve motor sesi yalıtımı güzel. Rüzgar sesi 110’dan sonra yavaş yavaş duyulmaya başlanıyor.
Konfor kısmında işler biraz farklı. Kadjar aslında son derece kaliteli süspansiyonlara sahip. Amortisörlerden kesinlikle rahatsız edici çalışma sesleri gelmiyor, darbe emişi son derece iyi. Ancak çok konforlu bir otomobil mi derseniz buna cevabım ancak fena değil olur.
Kadjar’ın yol tutuşu daha önce kullandığım Qashqai’ye göre daha iyi. -215/60/17- Michelin Primacy 3 lastikler üzerinde yürüyen Kadjar, koca gövdesine rağmen virajlarda tedirgin etmiyor. Yol tutuşu son derece iyi ve genel anlamda dengeli bir otomobil.

Ve gelelim sonuca,

Kadjar zayıf işçiliği ve ortalama konfor seviyesini saymazsak fiyatına göre gayet iyi bir otomobil. Hatta bazı yönlerden Qashqai’den daha iyi bile olmuş diyebilirim. En üst donanım olan Icon’da sadece dizel motor seçeneklerine yer verilmiş. 1.2 TCe benzinli motor Kadjar’da sadece Touch donanımıyla birlikte satılıyor. Fiyatı 79.400 TL. Eğer benim test otomobilimdeki gibi Touch donanımın üstüne Muson paketi (Elektronik klima, yağmur sensörü ve otomatik yanan farlar), Macera paketi (Tavan barı, karartılmış camlar) ve tam boy yedek lastik opsiyonlarını eklerseniz fiyat 82.950 TL oluyor. Kadjar’ın kuzeni Qashqai’nin 1.2 DIG-T benzinli motor, manuel şanzıman ve Visia donanım paketlisi 78.300 TL, aynı aracın Tekna donanımlısı ise 86.150 TL.

Özetle;
Helal olsun dedirten yönleri: Süspansiyonların darbe emişi, yol tutuş, vites geçişleri, motor, eşya gözleri, tüketim
Orta halli dedirten yönleri: Frenler, konfor
Pek olmamış dedirten yönleri: İşçilik, sadece sürücü camında olan tek tık özelliği

Renault İzmir Ermat Plaza’ya teşekkürler.

IMG_5427IMG_5457IMG_5316IMG_5432IMG_5501IMG_5505IMG_5510

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir