Yeni Corsa’nın fotoğrafları nete ilk düştüğünde “abi tasarımı eski Corsa’yla çok benzer acaba asıl yenilik neresinde?” diye düşünmeden edememiştim. Onunla tam anlamıyla tanışana ve kullanana kadar bu sorunun cevabını merak ettim. Sonunda o an geldi ve Yeni Corsa’nın direksiyonundayım.Başlıksız-1

Öncelikle iç mekandan başlayayım:

-Konsolun üst kısımları yumuşak plastikten yapılmış ve verdiği kalite hissi güzel.

IMG_2531

-IntelliLink adlı 7″ multimedya ekranının geçişleri ve dokunmatiği fena değil. Müzik sistemi de sınıfına göre başarılı.

IMG_2451

-Orta konsolda eşya gözleri mevcut. Özellikle vitesin önündeki çok kullanışlı. AUX ve USB girişleride bu gözün üstünde konumlandırılmış.
-Kol dayama yok ama aksesuar olarak satılıyormuş.
-Corsa’da sürüş pozisyonunuza erişmek zor değil. Koltukların yan destekleri iyi.
-Arka koltukta uzun boylu ve iri yarı arkadaşınız bile baş mesafesi anlamında bir sıkıntı yaşamayacaktır. Ama işin diz mesafesi kısmına gelirsek biraz sıkıntı var.

IMG_2434

-Bagaj 285 lt ile sınıf standart standartlarında. İki parçalı oluşu dağınık insanlar için ideal.

IMG_2465

IMG_2462

Artık küçük kırmızı Corsa’yla yola çıkma vakti… Test otomobilim 1.4 lt atmosferik 90 hp (torku 130 nm) benzinli motora ve 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımana sahip. Otobanda oldukça yetersiz kalan motor; şehir içinde bile otomobili pek kaldırmıyor. Biraz güç istediğinizde yapısı gereği fazla devir çeviriyor fakat yine de performans yetmiyor. Şanzıman tork konvertörlü otomatik standartlarına göre iyi.
Şanzımanı manuel moda aldığınızda değişimleri vites topuzu üzerindeki tuşlar üzerinden yapıyorsunuz. Açıkçası tuşları oraya koymalarının mantığını anlayamadım çünkü çok kullanışsız olmuş.

IMG_2453

-Corsa’nın rüzgar sesi yalıtımı kesinlikle çok başarılı. Motor ve yol sesi de rahatsız etmiyor.
-Corsa’nın süspansiyonları biraz sert. Bu durum bazen rahatsız etse de virajlardaki yol tutuşuyla küçük Corsa kendini affettiriyor. Direkt direksiyonu ve atik şasisi sayesinde virajlarda (Fiesta kadar olmasa da) eğlenceli bir otomobil.
Test aracım olan Corsa, Color Edition (en dolu, gırtlak dolu) donanımlıydı. Her ne kadar hepsi opsiyon bile olsa, otomatik park sistemi, bi-xenon farlar, otomatik uzun far asistanı, ön çarpışma ikazı, şerit ihlalı uyarı sistemi gibi B segmenti için “vay be” dedirtecek asistan sistemlere sahip. Fakat burada da bazı sıkıntılar var. Direksiyon ısıtması, koltuk ısıtması gibi özellikleri bile sunan Corsa’nın donanım listesinde dijital klima ve elektrikli arka camlar yer almıyor.(Opsiyon olarak bile yok.)

Özetle;

Helal olsun dedirten yönleri: Malzeme kalitesi, müzik sistemi, baş mesafesi, yalıtım, yol tutuş

Eh işte, idare eder dedirten yönleri: Şanzıman, işçilik, bagaj

Pek olmamış dedirten yönleri: Motor, eksik donanımlar, sesli çalışan süspansiyonlar

IMG_2371

IMG_2411

IMG_2497

IMG_2545

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir