Herkes kendi için özel olan bir otomobili muhakkak hatırlıyordur. Bu, ilk defa direksiyon başına oturduğunuz otomobil de olabilir, ailenize ait çocukluk anılarınızı yansıtan eski bir otomobilde olabilir. O otomobilin aynısını gördüğünüzde anılarınız canlanır. Peki diyeceksiniz bu ne alaka şimdi? Qashqai ile benim aramda da böyle bir bağ oluştu. Bu otomobille bir anım yok fakat kendisi blogumun ilk test otomobili olma özelliğini taşıyor. 

IMG_2096IMG_2120IMG_2212

Buyurun teste;

Aracın içine oturduğumda ilk dikkatimi çeken rahat deri koltuklar ve kabinde kullanılan yumuşacık plastikler. Elinizi konsolun altlarına doğru götürmediğiniz sürece otomobilin (kapı üstlerindeki plastikler dahil) malzeme kalitesi ve işçilik kalitesi son derece başarılı.

IMG_2231

Orta konsol çok iyi tasarlanmış. İki adet büyükçe bardaklığa, vitesin önünde telefonunuzu ve elinizdeki ufak tefek zımbırtıları koyabileceğiniz bir göze sahip. Fakat burada asıl güzel olan iki parçalı şekilde yapılmış olan orta kol dayama. Oldukça derin ve kullanışlı. Ayrıca aux ve ipod girişleri de bu “kuyu” kadar derin olan kol dayamanın içinde yer alıyor.

Bu arada belirtmeden geçmeyeyim elektrikli park freninin konumuna bayıldım. Bazı otomobillerde normal el freniyle aynı konuma konulan park freni Qashqai’de vitesin önüne konulmuş ve daha kullanışlı olmuş.

IMG_2277

Direksiyon simidinin tasarımı, derisi ve üstündeki tuşlar kaliteli. Sürüş pozisyonuna erişmek kolay.

IMG_2281

Ön konsolda yer alan dokunmatik ekran 7″ büyüklüğünde. Geçişleri ve dokunmatiği başarılı. Müzik sistemi en fazla 30 kademeye sahip fakat 20. kademeden sonra ses bozulmaya başlıyor.

IMG_2317

Göstergelerin ortasında yer alan ekranın grafikleri harika, ekran “ben pahalı bir otomobile aitim” imajı veriyor.

IMG_2269

Arka tarafta da işler yolunda. Test otomobilimde cam tavan olmasına rağmen arka tarafta baş mesafesi gayet iyi. Diz mesafeside yeterli ve sınıf standartlarında. Arka koltukta yer alan kol dayamada iki adet bardaklık bulunuyor.

IMG_2282IMG_2242

1.86 boyundaki Deniz’e soruyorum: “Arkada durum nasıl?”

Aldığım cevap fotoğraftan belli, arka koltukta rahatça oturuyor.

IMG_2306

Bagaj hacmi 401 lt

IMG_2289

Sürüşe başlar başlamaz ilk dikkatimi çeken aracın yalıtımı. Motor ve yol sesi neredeyse duyulmuyor. Fakat 110’dan sonra rüzgar sesi bariz duyuluyor. Bunun sebebi Qashqai’nin büyük ve yüksek gövdesi.

Test otomobilimiz 1.6 dCi dizel üniteye ve X-Tronic adlı CVT şanzımana sahip. Renault modellerinden tanıdık bu motor, 130 hp güce ve 320 nm torka sahip. Ben motora bayıldım. Otomobili çok güzel yürütüyor ve verdiği tepkiler çok canlı.

IMG_2166

Direksiyon sistemi direkt çalışıyor ve hissi fena sayılmaz. Yüksek hızlarda da direksiyon sistemi ağırlığıyla güven veriyor. Otomobilin dönüş çapı başarılı.

Test aracımızda 19 inçlik jantlar ve 225/45 Continental Contisportcontact 5 lastikler yer alıyordu. Qashqai’yi kullanmadan önce otomobili incelerken ince lastikler ve büyük jantlar yüzünden konforsuz olmasını bekledim. Fakat kullandıktan sonra şaşırdığımı söyleyebilirim. Qashqai’nin sertliği çok iyi ayarlanmış süspansiyonları sayesinde konfor sıkıntısı yaşanmıyor. Qashqai’nin yol tutuşu başarılı, gövdesi yüksekliğinden dolayı yana yatma eğilimi gösteriyor fakat çizgisinden kolay kolay çıkmıyor.

IMG_2193

Yakıt tüketimi konusuna gelecek olursak, ilk yaptığım otoban kullanımında klima açıkken yakıt tüketimi 5.6 lt idi, ki bu kullanımda ara ara 140-150 civarı hızlara çıktım. Performanslı kullanımda karma 8 lt yi gördüm. Çekimlerimiz esnasında ve sürekli dur-kalk yaptığımız şehir içi kullanımda ise yine klima açıkken yol bilgisayarı 7.5 litreyi gösteriyordu.

Ve gelelim sonuç kısmına…

Test aracım tabiri caizse Qashqai’nin “gırtlak” dolu versiyonuydu. Platinium Premium Pack adlı en üst donanıma sahip aracımda; Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Otomatik Uzun Far Asistanı, Çevre Görüş Sistemi gibi oyuncaklar yer alıyordu. Test aracımın şu anki fiyatı 119.990 TL.

Qashqai’nin yine ilk neslinde ki kadar iyi satış rakamlarına ulaşmasını anlamak zor değil. Rüzgar sesi ve kapı içi gözlerin küçüklüğü gibi ufak şeyler dışında rahatsız edici bir şey göremedim.

Eğer bir crossover almayı düşünüyorsunuz Qashqai’ye mutlaka bir göz atın derim.

IMG_2092IMG_2110IMG_2130IMG_2131IMG_2229IMG_2226

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir