“Jeep Grand Cherokee’yi hem arazide hemde asfaltta bolca deneme fırsatı buldum. Tüm izlenimlerim ve G.Cherokee ile ilgili merak ettikleriniz sizlerle!”

Genellikle otomobillerle ilgisi olmayan insanlar bir SUV yada crossover gördüklerinde ona direk “jip” derler. Bu artık Türk halkının diline iyice işlenmiş bir sözcük oldu. Ünlü arazi araçları firması Jeep, adını bu tarz araçların tanımına verebilecek kadar köklü ve 4×4 araçlar konusunda deneyimli bir marka… Son yıllarda FCA grubuna katılmasıyla Avrupa pazarına daha emin adımlarla açılan Jeep’in efsane modelleri de üretilmeye ve geliştirilmeye devam ediyor. İlk nesli 1974 yılında piyasaya çıkan Cherokee, Jeep markası için hem ülkemizde hemde dünyada önemli kilometre taşlarından biri.
Model, Cherokee ve Grand Cherokee olarak ikiye ayrılıyor. Benim test konuğum Grand Cherokee modeli… Son nesli 2010 yılının sonlarında ortaya çıkan Grand Cherokee, 2013’te ve 2017’de iki ayrı makyaj operasyonu geçirdi. 2013’teki makyajda ufak tefek birçok görsel değişikliğin dışında ön tampon, ön farlar ve bazı iç mekan ögeleri yenilendi. 2017’deki makyajda ise otomobile yeni jant, renk ve donanım seçenekleri eklendi, multimedya sistemi elden geçirildi ve yine bazı iç mekan parçaları yenilendi. Benim test konuğum 2014 model. G.Cherokee’yle İzmir Jeep Off-Road etkinliği kapsamında birkaç saat zaman geçirme şansı bulduğum için sizlere kısa bir test yazısı yazmak istedim.

Her zamanki gibi iç mekandan başlayalım. G.Cherokee’nin dış tasarımındaki “ağır abi” imajı iç mekana da yansımış, içeriye bolca deri ve ahşap hakim. 8 yöne ayarlanabilir rahat deri koltuklar oldukça başarılı. Değişik ama şık bir tasarıma sahip vites kolu D4 kasa kodlu Audi A8’i hatırlatıyor. Malzeme kalitesi o yıllardaki rakiplerine göre biraz daha zayıf olsa da kötü diyemem, konsol üstü ve bazı bölümlerde yumuşak plastik kullanılmış. İşçilik kısmına gelirsek; 62 bin km’deki test aracımla bolca arazi sürüşü yapılmış, bu sebeple iç mekanda biraz trim sesi mevcuttu. 8.4 inçlik multimedya ekranının dokunmatik hassasiyeti biraz zayıf ancak kullanımına alışmak fazla zaman almıyor. Otomobil oldukça büyük ve geniş olmasına rağmen yüksek sürüş pozisyonu sayesinde etrafa hakimsiniz, Fiat modellerindekine benzeyen direksiyon simide de ele iyi oturuyor. Direksiyon simidin de ısıtma özelliği de sunulması önemli bir avantaj.

2014’teki makyajla birlikte göstergelerde değişti. Analogla dijitalin güzel harmanlandığı göstergelerin ortasında 7 inç’lik bir TFT ekran mevcut.

Uzun aks mesafesinden dolayı arka yaşam alanı yeterince geniş.

Bagaj hacmi 782 lt.

G.Cherokee’nin sürüşü havalı süspansiyonlar sayesinde oldukça konforlu. Yolda salına salına giden otomobil özellikle de uzun yol dalgalanmalarındaki tatlı salınımlarıyla size keyif veriyor. Sürüş hissi tam bir Amerikan… Bazen derin yol dalgalanmalarında beklediğimden fazla salınıma girsede süspansiyon sakin sürüşleri oldukça seviyor. Derin ve ani gelen darbelerde yumuşak süspansiyonunda etkisiyle içeriye biraz süspansiyon sesi yansıyabiliyor.
Yumuşak sürüş karakteri virajlarda kendini belli ediyor. 2011’deki Teknikens Vald geyik testi faciasından sonra yol tutuş konusunda ciddi iyileştirmeler yapan Jeep, otomobilin yol tutuşunu daha güvenli hale getirmiş. Ancak tabiki de yumuşak süspansiyonlardan dolayı virajlarda bolca salınım ve yığılma yaşıyorsunuz, yol tutuşu güvenlik sınırları içinde yeterli denebilecek seviyede.
3.0 CRD V6 turbo dizel motor, 243 hp güç ve 570 Nm tork üretiyor. Kaba ve derinden gelen seslerle çalışan motor Cherokee’ye yeterli ataklığı sağlıyor. Benim bolca dur-kalk ve arazi sürüşünü de içeren kullanımımda yol bilgisayarı 11 lt/100 km tüketim verisini gösterdi.
Asıl marifetlerini arazide gösteren G.Cherokee, en zorlu arazide bile üzmüyor. Quadra-Trac II® ve Quadra-Drive II® olmak üzere iki ayrı arazi sistemi sunan Cherokee’de orta konsoldaki “Snow, Sand, Auto, Rock ve Mud” modlarından birini seçebiliyorsunuz. Bu sistemi birçok kez denedim. Arazide bulunduğunuz zemine uygun modu seçtiğinizde otomobil hiç zorlanmadan oradan geçebiliyor. Havalı süspansiyonlar sayesinde G.Cherokee modlara göre alçalıp yükselebiliyor.

Grand Cherokee 2018 model olarak Jeep’in fiyat listesinde yer almıyor. 2017 model 0 km Grand Cherokee Limited 3.0 250hp 8AT 4X4’ün fiyatı ise 800.000 TL. Benim test aracım gibi 2014 yada 2015 model, 30.000 – 80.000 km arası G.Cherokee’ler ise ikinci el pazarında 310.000 TL ile 400.000 TL arası fiyatlarla alıcı bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir