Bu seferki test konuğumu birkaç ay sonra tahminimce yollarda defalarca kez göreceksiniz ve gözünüz alışacağı için belki dönüp bakmayacaksınız bile diyemeceğim çünkü oldukça “yakışıklı” bir otomobil. Test aracımı alıp bayiinin kapısından çıktığımda, daha otomobille 200 m bile gitmeden insanların ona karşı bakışı çok dikkatimi çekti. Kaldırımdaki ve diğer otomobillerdeki insanlar onu amansızca süzüyordu. Aslında bu durum günün devamının nasıl olacağını özetler gibiydi. Fiat Egea’yla yaklaşık 450 km’lik birlikteliğimde gözler sürekli onun üstündeydi ve ne zaman bir yerlerde dursam insanlar benimle Egea hakkında konuşmak istediler.

IMG_3337

İlk olarak testimize iç mekanla başlayalım. İlk baktığım konu sürüş pozisyonu. Direksiyon ve koltuk ayarları başarılı. Sürüş pozisyonumu istediğim şekilde rahatça ayarlayabiliyorum. Lounge donanımda sürücü koltuğunda elektrikli bel destek ayarı da sunuluyor.

Malzeme kalitesi başarılı. Ön konsolun üst kısmında yumuşak plastik kullanılmış. Konsoldaki alt ve üst kısmı ayıran gri plastik parça şık görünüyor. Egea’da iç mekanla ilgili beğendiğim bir diğer detay ise işçilik. Malzemeler kesinlikle fazla oynamıyor ve yerlerine güzel oturtulmuş.

IMG_3356

Direksiyon bence oldukça şık. Üstündeki tuşlarında kalite hissi de fena değil.

Vitesin önündeki eşya gözü fazla büyük değil ama kesinlikle kullanışlı. Büyük boyutlu telefonları bile rahatça alıyor. Vitesin arkasında ise iki adet bardaklık bulunuyor.

Orta kol dayama; ileri-geri hareket edebiliyor, üstü koltuklarda da bulunan deriyle kaplı ve bu malzeme kaliteli hissetiriyor, iç hacmi yeterli. Torpido gözünün hacmi ise bence daha büyük olmalıydı.

Kapıdaki kol dayama kısmıyla, kapı açma kolunun birleştiği tasarım detayına bayıldım. Kapılardaki deri yüzeylerde kaliteli bir görünüm sunuyor.

IMG_3374

Egea’nın arka kısmında da işler yolunda. Diz mesafesi çok iyi, baş mesafesi de sınıfı için yeterli. Baş mesafesi limiti 1.86-1.88 cm civarı. Arka koltuktaki kolçakta bardaklık bulunuyor.

IMG_3384 IMG_3382

5″ dokunmatik ekranın kullanımı ve arayüzü kolay. Dokunmatiği de çok başarılı. Yani “basmatik” değil. Fakat ekranın çözünürlüğü düşük. Tomtom destekli navigasyon sistemi başarılı çalışıyor.

IMG_3491

Ses sisteminin hoparlörleri güçlü. Ses kalitesi ortalama seviyede…

Sesli komut sistemiyle bazen sıkıntı yaşasanız bile genelde anlaşıyorsunuz. Ama sesle navigasyona rota giremiyorsunuz.

Göstergeleri çok beğendim sade ama şık tasarlanmış, kolay takip ediliyorlar. Göstergelerin ortasında yer alan ekran kesinlikle çok başarılı. Hem çözünürlüğü güzel hem de araçla ilgili her bilgiye rahatça ulaşabiliyorsunuz.

IMG_3511

Bagaj tam 520 lt! Klasik test tabirimi kullanarak “hangar” gibi diyorum. Skoda Octavia’dan sonra bu sınıfın en büyük bagaj hacmi Egea’ya ait. Keşke bagaj kapağı amortisörlü olsaymış.

IMG_3460

Test aracım 1.6 lt Multijet 2 dizel motora sahip. 120 hp güç, 320 nm tork üretiyor. Motor, alt devirlerden itibaren çok canlı. Otomobil torkunda etkisiyle çok güzel “yürüyor”. Gaz tepkileri canlı. Otoyolda yüksek hızlara ulaşma konusunda istekli. Şehir içinde torkunda etkisiyle üst viteslerde bile olsanız rahatlıkla ilerleyebiliyorsunuz.

Yakıt tüketimi konusunda da bu motor sizi üzmüyor. Şehir içinde ekonomiye fazla dikkat etmeden kullansanız bile 5.5 lt civarlarında geziyorsunuz. Bu motorla ilgili söyleyebileceğim tek olumsuz detay biraz fazla gürültülü olması.
6 ileri manuel şanzımanın oranları güzel ayarlanmış. Vites geçişleri son derece rahat.

Egea’nın direksiyon sistemi , her elektrikli direksiyon sistemi gibi hissiz. Fakat direktlik anlamında yeterli. Ayrıca direksiyonu yumuşatmak için bir “City” fonksiyonu bulunuyor. Fiat’ın yıllardır birçok otomobilinde kullandığı bu sistem şehir içinde büyük kolaylık sağlıyor.

Egea’nın yol tutuşu iyi. 225/45 R17 Pirelli Cinturato P7 lastikler üzerinde yürüyen test aracım virajlarda biraz yatma eğilimi gösterse de yol tutuş anlamında bir sorunu kesinlikle yok. Eğer zorlarsanız ESP sistemi çok temkinli davranıyor. Ayrıca otomobilin virajlarda limitlerine biraz daha fazla çıkmak isterseniz tatlı bir arkadan kaymayla eğlenebiliyorsunuz. 😀 Bu karakter herkesin hoşuna gitmeyebilir tabii ama ben sevdim.

Otomobilin konforunu da başarılı buldum. Test aracımın 17 inç jantları olmasına rağmen konfor seviyesi gayet iyi. Bu arada şunu da belirteyim; Cinturato P7 lastikler kendi tecrübelerimden ve bazı lastik testlerinden bildiğim kadarıyla sert bir lastik. Egea bence daha iyi lastiklerle bir tık daha konforlu olabilir.

Egea’da rüzgar sesi yalıtımı sınıfına göre gayet iyi. 130’a kadar aman aman bir rüzgar sesi duymuyorsunuz. 130’dan itibaren aynalardan rüzgar sesi gelmeye başlıyor. Yol sesi ve motor sesi yalıtımı daha iyi olabilirdi. Ayrıca test aracıma özgü bir durum mu bilmiyorum ama sol ön kapıdan trim sesi geliyordu.

Fiat Egea yalıtımının zayıflığı ve diğer ufak tefek kusurlar dışında kesinlikle iyi bir otomobil. İleride iyi olacağını tahmin ettiğim satış rakamlarıyla zaten bunu kanıtlayacaktır. Fiyatı rakiplerine göre biraz daha uygun. Buda onun elinin güçlenmesini sağlıyor. Test aracımın fiyatı: 69.450 TL (2000 TL lansman indirimli fiyatı)

Başta Nilhan Hanıma, Fiat Poyraz Otomotiv’den Murat Bey, Sedat Bey ve diğer tüm çalışanlara ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederim.

Özetle;
Helal olsun dedirten yönleri: Tasarım, motor, vites oranları, konfor, bagaj, arka baş ve diz mesafesi, tüketim,
Eh işte, idare eder dedirten yönleri: Dokunmatik ekranın çözünürlüğü, malzeme kailtesi, ses sistemi
Pek olmamış dedirten yönleri: Yalıtım

IMG_3316

IMG_3423

IMG_3471

IMG_3344

IMG_3451

IMG_3430

IMG_3377

IMG_3369

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir