1999 yılında tamamen Renault çatısı altına giren Dacia, o tarihten bu yana model yelpazesini sürekli genişletti. Günümüzde Logan, Logan MCV, Dokker, Duster, Sandero ve Lodgy modelleriyle piyasada bulunan Dacia, yakın zaman öncesine kadar bu modellerin hiçbirinde otomatik şanzıman opsiyonu sunmuyordu.

IMG_5814

Fakat Dacia, gelen taleplere daha fazla kayıtsız kalamadı ve sonunda bazı modellerinde otomatik şanzıman opsiyonunu sunmaya başladı. Tabii burada bir şeyi hatırlatayım. Dacia uygun fiyatlı otomobiller üreten bir firma. Bu sebeple en azından Sandero’da çift kavramalı şanzıman gibi bir sürpriz beklemeyin. Sandero’da otomatikleştirilmiş manuel şanzıman (robotize) sunuluyor. İsmi Easy-R.

IMG_5843

Sandero’yu anlatmaya ilk olarak içinden başlayayım. İç mekandaki malzemeler beklenildiği üzere son derece sert. Birçok yerde bariz işçilik hataları olsa da otomobilin fiyatını düşününce normal bir durum gözüyle bakıyorsunuz.

IMG_5939

Sürüş pozisyonu çok iyi değil. Bunun sebebi, hem sürücü koltuğunun hem de direksiyonun yükseklik ayarı olmaması. Koltukların yan destekleri de yetersiz.

Ön konsolun ve el freninin altındaki eşya gözleri işinizi fazlasıyla görüyor. Torpido gözü gayet büyük.

Müzik sisteminin ses seviyesi ve kalitesi düşük.

teyopIMG_5961

Ön cam açma tuşları konsolda ve alışana kadar eliniz sürekli kapıya gidiyor.

Başlıksız-1

Test aracımdaki 0.9 TCe 3 silindirli turbo benzinli motor 90 bg güç ve 140 nm torka sahip. Motor 1098 kg ağırlığındaki Sandero’ya şehir içinde atak bir yapı kazandırıyor. Otobanda rampa çıkarken birçok kez -klima açık- motorun performansını denedim ve bir sorun göremedim, performansı ortalamanın altında kalmıyor. Ayrıca üst devirlerde gelen o karakteristik 3 silindir sesine bayıldım.

IMG_5964

“Kaput amortisörünü bu otomobilde görünce şaşırdım. Bazen çok daha pahalı otomobillerde bile olmuyor.”

Gelelim şanzımana. Robotize şanzımanlar bilindiği üzere sarsıntılı ve yavaş geçişleriyle tanınır. Hatta ben robotizeleri hiç sevmem. Easy-R ise beklentilerimden daha iyi çıktı. Tamam yine yavaş vites yükseltmelere sahip ama geçişleri robotize bir şanzımana göre hiç fena değil. Yıllardır PSA grubu ve Toyota’nın bazı modellerinde kullanılan robotizelere göre düşünürsem bir tık daha sarsıntısız geçişlere sahip diyebilirim. Gaz tepkilerinize verdiği tepkiler ve otomatik modda verdiği kararlar idare eder.

Stepway donanımlı test aracım normal Sandero’ya göre yerden biraz daha yüksek. Buda size köy yollarında ve hafif arazilerde avantaj sağlıyor. Sandero Stepway’in yol tutuşu yeterli denebilecek seviyede. Otomobilin gövdesi bazı virajlarda yüksekliğinden dolayı hafif yana yatıyor ama korkutmuyor. ESP sistemi son derece temkinli davranarak en ufak bir kaymada hemen devreye giriyor. Sandero’da hidrolik direksiyon sistemi kullanılıyor. Bu sistem park manevralarında daha ağır ancak elektrikli direksiyona sahip bazı otomobillere göre daha hisli bir direksiyona sahip. Otomobilin dönüş çapı oldukça başarılı.

IMG_5853

Sandero sert süspansiyonlara sahip, kısa darbeleri kesinlikle sevmiyor ve içeriye darbeyi fazlaca yansıtıyor. Ama otobanlardaki uzun dalgalanmalarda ve bazı çukurlarda gövdesi güzelce salınarak konforlu şekilde geçebiliyor.

Sandero’nun yalıtımı, şehir içi hızlarında bir miktar yol sesi almasına rağmen yeterli. Rüzgar sesi 100 km/h’den sonra gelmeye başlıyor ve rahatsız ediyor.

Sandero’yu teste aldığım ilk gün sadece şehir içinde kullandım. Eco mod ve klima açıkken gördüğüm değer 6.5 lt idi. Daha sonra İzmir’e göre fazla sayılabilecek bir sıkışık trafiğe girince 7.5-8 lt arasında değişen değerler gördüm. Ertesi gün 90-100 kmh arası gittiğim otoban kullanımında gördüğüm 4.3 lt ise oldukça başarılı.

Ve gelelim sonuca. Test aracımın fiyatı 46.800 TL. Aslında bu fiyata otomatik şanzımanlı ve sıfır km bir otomobil alabileceğinizi düşündüğünüzde gözünüzde canlanan tablo çok güzel. Ayağımı yerden kessin mantığındaysanız veya arada köye vb. yere gittiğinizde rahatça bozuk yola girip çıkabileceğiniz bir otomobil arıyorsanız Sandero sizi çok ama çok mutlu edebilir. Ancak düşük kalite seviyesi, sürüş pozisyonunuzu ayarlamak için temel ihtiyaçlardan biri olan koltuk yükseklik ayarının bile olmaması ve benzeri detaylar bazı kişileri Sandero yerine ikinci el başka alternatiflere yönlendirebilir.

IMG_5851IMG_5810IMG_5829IMG_5905IMG_5902IMG_5989IMG_5927

Bu arada Sandero hastası James May’a selamlar olsun. 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir