mertgungor.com | 1.2 turbo benzinli motora sahip Yeni Dacia Duster’in Türkiye’deki ilk ve tek testi!

Dacia’nın SUV modeli Duster, yeni nesliyle bu senenin başında kendini göstermişti. Eski versiyonla aynı platformu kullanmasına rağmen birçok kısmı tamamen yenilenen Duster’in, hem içi hemde dışı kullanıcılardan alınan görüşlere göre komple yeniden tasarlandı.
İlk olarak Duster’in dış tasarımına şöyle bir bakalım. Otomobilin dış tasarımı aslında devrim değilde evrim geçirmiş gibi… İlk bakışta eski versiyonu fazlasıyla andırsa da daha kaslı ve sert görünümü, yeni dikiz aynaları ve yeni arka tasarımıyla Duster çok daha şık bir hale gelmiş.

Arka stopların tasarımı Jeep Renegade modeliyle neredeyse birebir aynı olsa da güzel göründükleri yadsınamaz ancak bence daha özgün bir stop tasarımı yapılabilirmiş.

Duster’in önceki neslinde en çok eleştiri aldığı noktalardan biri iç mekanıydı. Bu konuda ağzı yanan Dacia, yeni nesilde dersine iyi çalışmış. Daha ergonomik sürüş pozisyonu, daha şık ve modern bir konsol, daha ergonomik ekran yerleşimi ve arttırılan eşya gözleri sayısıyla iç mekan birçok açıdan sınıf atlamış. Özellikle de klima düğmeleri ve hemen üstünde yer alan şalter tipi düğmeler gerçekten çok şık gözüküyor. Önceki nesilde olduğu gibi iç mekanın her yerinde sert plastik kullanılmış ancak sert plastik olmasına rağmen plastiğin dokusunda ve kalitesinde bariz bir artış var. İç mekanda far yükseklik ayarı düğmesi ve bazı kısımların işçiliği vb. detaylarda maliyet kaygılarını hissedebiliyorsunuz.

Kapı içleri önceki neslin kaba yapısından kurtulmuş.
7″ Dacia MEDIA NAV adlı multimedya sistemini beğendim. Çözünürlüğü fena değil, dokunmatik hassasiyeti gayet başarılı. Yeni Duster’da birçok premium SUV’da bile bulunmayan, onlara ders olacak nitelikte bir donanım sunuluyor: 360 Derece Kamera Sistemi! Otomobilin etrafına yerleştirilmiş kameralar sayesinde otomobilin önünü, yan kısımlarını ve arkasını ekran üzerinden görebiliyorsunuz. Bu donanım 4×4 Duster’larla yapılan arazi sürüşlerinde hayat kurtaracak cinsten olmuş…

İç mekan eşya gözleri anlamında beklentilerinizi karşılıyor. Vitesin önündeki eşya gözünün hacmi gayet yeterli. Sağ tarafta konsolun üzerindeki eşya gözü kullanışlı sayılabilir, aracı çok sert kullanmadığınız sürece telefon vb. şeyler düşmeden orada durabiliyor. Orta konsolda bardaklık ve çok küçük bir eşya gözü yer alıyor. Kol dayama sürücü koltuğuna sabit duruyor ve sadece sürücüye destek veriyor, yolcu için bir kol dayama sunulmamış. Ön kapı içi cepler yeterli boyutu sunuyor ancak arka kapıdaki cepler biraz küçük kalmış.
Duster’in arka yaşam alanı yeterince geniş. Arka tarafta 1.90 m civarı kişiler bile diz ve baş mesafesi problemi yaşamayacaktır. Arka koltukta orta kolçak sunulmamış.

– Bagaj hacmi 478 lt –

Koltukların yan destekleri yeterli. Önceki Duster’da sunulmayan bel ayarı artık Yeni Duster’da sunuluyor.
Yeni Duster’da 1.6 Sce, 1.2 Tce ve 1.5 dCi olmak üzere 3 farklı motor seçeneği sunuluyor. Benim test aracımda belkide sizler tarafından en merak edilen motor seçeneği olan 1.2 Tce yer alıyordu. Turbo beslemeye sahip bu benzinli motor, 125 hp güç ve 200 Nm tork üretiyor. Bu motoru daha önce Kadjar’da deneyimlemiş ve çok beğenmiştim. Bu seferde durum pek değişmedi, motor Duster’ın kaputu altında da son derece başarılı. Akıcı ve sessiz bir makine, ayrıca performansı da çok güzel. Duster’a güzel bir ataklık ve başarılı bir hızlanma karakteri sunuyor. (0-100 verisi: 10.4 sn) Ülkemizde 1.2 Tce’yi sadece 4×2 yani önden çekişli modelle satın alabiliyorsunuz.
Motorun yakıt tüketiminden de detaylıca bahsedeyim. Şehir içi normal kullanımımda elde ettiğim tüketim değeri 7.1 lt/100 km idi. Otobanda 90’la sabit hızda giderken 4.1 lt/100 km seviyelerine düşen tüketim, gazladığınızda 10 lt/100 km civarlarına çıkabiliyor.
– Bazı premium araçlarda bile bulunmayan amortisörlü motor kaputunu Duster’da görmek Duster sahiplerini fazlasıyla mutlu edecektir  😀 –
6 ileri manuel şanzımanın vites geçişleri hafif kemikli ve yolları çok net. Kullanması keyifli bir manuel şanzıman. Yeni tasarlanan vites topuzu da klima düğmeleriyle çok uyumlu görünüyor.
Tüm Dacia modellerinde sunulmaya başlanan yeni direksiyon simidi eski kaba tasarımlı Dacia direksiyonlarından sonra Dacia’lara ilaç gibi geldi. 4 kollu direksiyon simidi güzel görünüyor ve ele iyi oturuyor. Duster’in direksiyon simidiyle birlikte direksiyon sistemi de değişti. Önceki nesilde kullanılan hidrolik direksiyon sistemi yerine elektrikli direksiyon sistemine geçildi. Bu durumdan dolayı direksiyon hissi biraz azalsa da direksiyonun yumuşaklığı sayesinde manevralar çok daha rahat bir hale gelmiş. Direksiyon sisteminin ağırlığı ve kararlılığı gayet güzel.

 Test aracım olan Duster, Continental ContiCrossContact lastikler üzerinde yürüyordu. Otomobil yol tutuş anlamında yeterli seviyeyi karşılıyor, sizi üzmüyor. Virajlarda biraz yatıyor ama çizgisini koruyabiliyor. Çok zorladığınızda ilk olarak hafif bir arkadan kayma ve sonrasında önden kayma yaşayan Duster’ın yol tutuşu virajlarda beni üzmedi, hatta bazı durumlarda beklediğimden daha iyi çıktı diyebilirim.
Otomobil yüksek hızları pek sevmiyor. 150 km/h’den itibaren yerden yüksek yapının etkisiyle direksiyonda titreme ve yol kararlılığında azalma meydana gelebiliyor.
-Yeni tip göstergeleri çok beğendim, sade ve okuması kolay…-
Duster’in eski nesline göre sınıf atladığı konulardan biride yalıtım… Hala biraz yol sesi alsa da otomobilin yalıtımını beğendim. Özellikle de şehir içi hızlarda yeterince sessiz. 100 km/h civarlarında yavaştan kendini hissettiren rüzgar sesi 110 km/h civarlarında bariz duyuluyor.
Konfor seviyesi hiç fena değil… Süspansiyonlar hafif sert ayarlı olmasına rağmen otomobil çukur ve yama geçişlerinde çok başarılı. Süspansiyonun sertliğini otobandaki köprü birleşimlerinde ve dalgalanmalarda biraz hissediyorsunuz.
Yeni Duster’ın fiyatları 73.400 TL’den başlıyor. Benim test aracım Prestige donanım paketiydi ve üstüne Dacia MEDIA NAV Multimedya Sistemi, Tekno Paket (Media NAV + Geri görüş Kamerası), Vizyo Paket (Media NAV + 360′ derece kamera + Kör nokta uyarı sistemi), Look Paket, Eller Serbest Dacia Kart Sistemi, Otomatik Klima, Metalik Renk opsiyonları seçilmişti. Fiyatı: 96.800 TL.

5 thoughts on “TEST – Dacia Duster 1.2 Tce Prestige

  1. 1.2 tce nin avrupada 4*4 ü var. bize neden getirmiyorlar anlayamıyorum. ben dizel motor sevmiyorum. dusterın 4*4 versiyonunu almak için dizel motordan başka seçenek sunmuyorlar bize saçmalık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir