Mazda’nın D-segment temsilcisi Mazda 6, Mazda’nın son yıllarda yaşadığı değişimin en önemli temsilcilerinden biriydi. Benimde oldukça sevdiğim bir otomobil olan seksi sedan, ülkemizin vergi dilimine takılan motor seçeneklerinden dolayı Türkiye’de pek tercih edilemese de Avrupa ve Amerika’da oldukça aranan bir otomobil. Zaten uzun ömürlülük, şık tasarım ve iyi sürüş dinamiklerini bir potada eriten bir otomobili tercih etmekte son derece mantıklı görünüyor. 

Ancak yabancı basında çıkan iddialara göre sanırım markaya bunlar yetmemiş… Yeni 6’da yapacakları atılımlarla daha niş bir marka olma yolunda ilerlemek istiyorlar. Peki bu nasıl olacak? Çıkan iddialara göre yeni Mazda 6 arkadan itişli bir alt yapıya, coupe gövde seçeneğine ve 6 silindirli bir motor seçeneğine sahip olacak. Bunları duyunca açıkçası heyecanlanmamak elde değil. Bu atılımlar ile Mazda 6’nin iyi olan meziyetlerinin yanına birde “premium segment baharatlar” eklenirse BMW 3 Serisi, Audi A4 ve Mercedes C-Sınıfı gibi otomobillere yeni güçlü bir rakip doğar desem, yanlış olmaz.

Peki günümüzde çoğu motor yakıt sarfiyatından dolayı 6 silindirden 4 silindire düşüyor, bunlar niye 6 silindire geçiyor diyebilirsiniz… Açıkçası bunu bende düşündüm ama Mazda’nın Skyactiv teknolojisi sayesinde 6 silindirli olmasına rağmen hem performanslı hemde yakıt tüketimi makul olan yepyeni bir motorla fark yaratacağını düşünüyorum. Umarım yanılmam. Eğer böyle olursa üstüne birde 6 silindirin tatlı tınısı da cabası 🙂

Tabi anlatırken belirtmeyi unuttum bunları görmek için 2022 yılına kadar beklememiz gerekiyor…

Mazda 6-Audi A4 görseli:www.carsales.com.au

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir