Avrupa ve Amerika’da tatil denildiğinde ilk akla gelen şeylerin başında karavanlar geliyor. Birçok insanın tatil döneminde yurt içi ve yurt dışı gezilerinde kullandığı karavanların fiyat ve boyutlarına göre yüzlerce çeşidi mevcut. Peki içinde yataktan buzdolabına, televizyondan ocağa kadar bulunan bu taşıtların içinde yolculuk yapmak ne kadar güvenli? Kaza sırasında bunların aracın içinde hareket etmesiyle oluşacak tehlikelerin dışında, önden çarpmalarda karavanın yapısının ne kadar dayanıklı olduğu da çok önemli. Bu soruların ve bilinmezlerin cevabını bulmak isteyen İsveç Trafik İdaresi iki adet karavanı aynı EuroNCAP testlerindeki gibi 64 km/h hızla sert bir yüzeye çarptırmışlar. 

Sonuçlar pek iç açıcı sayılmaz… Ducato’nun ön bölümüne sahip olan ilk karavan, önden çarpmalarda sürücü ve yolcuyu ciddi anlamda yaralayabiliyor. Ön konsol kısmı ve direkler darbenin etkisiyle neredeyse B-sütununa kadar gelirken, içeride ki malzemeler etrafa saçılarak yolcular için tehlike düzeyini arttırıyor.

2.karavanda ise bu durumlara ek olarak, karavanın yan duvarlarının ayrılması ve yapısal bütünlüğünü kaybetmesi ciddi yaralanmalarla sonuçlanabilir.

Kaynak: Motor 1, trafikvervet.se

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir