Yıllardır birçok Avrupalı otomobil yayın organında görmüşümdür. Göstergesinde oldukça yüksek olan km değerine rağmen, özenli bakım ve temiz kullanım sayesinde sahiplerine hala hizmet etmeye devam eden yol arkadaşları… Burada “yol arkadaşları” tabirini özellikle kullandım. Çünkü bu otomobillerin sahipleri onlarla yaptıkları uzun yolculukları, belki de içinde yaşadıkları ama sevinçli ama hüzünlü anılarını unutmayarak onlarla çok iyi ilgileniyorlar, onlara sanki aileden bir kişi yada yakın bir arkadaşlarıymış gibi davranıyorlar. Avrupa ülkelerinin güzel yolları ve kaliteli yakıtı ise bu “arkadaşlığın” hurdalıkta biten mecburi sonunun daha ileri bir tarihe ertelenmesine katkıda bulunuyor. 

Malum şu sıralar COVID-19 yani coronavirus denen illet yüzünden bende evde karantinadayım. Yine bilgisayarımın başında yabancı otomobil yayınlarını gezerken, Hollanda’lı otomobil yayını olan AutoWeek’in son paylaşımı dikkatimi çekti. Hollanda’lı bir amcamız Volvo V70 2.5 TDI aracı ile tam 1 milyon km yapmış… 

Eski Volvo’lar sağlam yapıları, köşeli kült tasarımları ve tabiki de güvenlikleri ile bilinirler. Burada kahramanımız olan 1999 model Volvo V70 tam bu tanıma uyan Volvo 850 bazlı bir model.

850 ve halefi S70/V70 bu zamana kadar güvenlik anlamında pek çok kez ne kadar iyi olduklarını kanıtlamış otomobiller. Uzun ömürlülük anlamında bir W124 Mercedes sorunsuzluğu sunamasalar da oldukça yüksek kilometre değerlerine ciddi sorunlar yaşatmadan ulaşabiliyorlar. Buradaki otomobilin videoda bahsedildiği gibi (en azından anladığım kadarıyla :D) bir takım sıkıntıları olsa da bunların km’sine oranla normal olduğunu düşünüyorum. Videodaki V70, 2.5 TDI Volkswagen menşeili 140 beygirlik 5 silindirli dizel motora ve 4 ileri otomatik şanzımana sahip. Kullananların bildiği üzere karakteristik “gırın-gırın” sesi ile bilinen bu motor uzun yıllar  boyunca Volkswagen ticari araçlarında da hizmet vermişti. 

Kaynak: AutoWeek.nl 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir