Mercedes-Benz E-Serisi Coupé ve All-Terrain modelleri ile Mercedes-AMG GT R Türkiye’de ilk kez İstanbul Autoshow 2017’de görücüye çıktı.

2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtımı yapılan Vision Mercedes-Maybach 6 konseptide İstanbul Autoshow’da sergileniyordu. Bu kadar önemli ve güzel bir konsepti İstanbul’a getirdiği için Mercedes’e teşekkürler.

– Vision Mercedes-Maybach 6

Yaklaşık 6 metre uzunluğundaki elektrikli lüks coupe Vision Mercedes-Maybach 6, 750 BG’lik (550 kW) elektromotorları ve araç zeminine gizlenen ince batarya kitiyle NEFZ normlarına göre 500 km menzile imkan tanıyor.

Vision Mercedes-Maybach 6 hızlı şarj özelliğiyle sadece 5 dakikalık şarj ile ek 100 km’lik menzil imkanı sunuyor. Şeffaf bir ekran görevi gören ön cam, genişliği boyunca sürüşle ilgili sağladığı verilerin yanı sıra coğrafi bilgiler de sunabiliyor. Böylece sürücü ve beraberindeki yolcular dış dünyayla ilgili birçok bilgiye erişebiliyor.

Yeni konsept otomobili ateşli fakat soğukkanlı olarak nitelendiren Daimler AG Tasarım Sorumlusu Gorden Wagener: “Her bir detayıyla heyecan uyandıran Vision Mercedes-Maybach 6 konseptimiz modern lüksün gelmiş olduğu en son noktayı gözler önüne seriyor” diyor ve sözlerini “Bu konsept otomobil markamızın duyguları harekete geçiren sadelik tasarım felsefesine sadık bir yapı sergiliyor ve aerodinamik verimliliğin en iyi örneklerinden birini gözler önüne seriyor” şeklinde tamamlıyor.

Vision Mercedes-Maybach 6’nın arka kısmı “tekne kuyruğu” tasarımıyla lüks bir yatı andırıyor. Kuyruk kısmının en son noktasında köşeleri tamamen kaplayacak şekilde ince ancak son derece geniş stop lambaları yer alıyor. Stop lambalarının ince ve geniş tasarımı, aracın genişlik algısını arttırıyor. Vision Mercedes-Maybach 6’nın arka kısmındaki bir diğer önemli tasarım detayını adındaki ince iki parça arka cam oluşturuyor. Krom çıtayla hatları belirginleştirilen difüzör ve çamurlukların arka kısmındaki hava girişleriyle arka tasarım tamamlanıyor.

Vision Mercedes-Maybach 6’nın bir elektrikli otomobil olduğunu LED ışık şeridiyle aydınlatılan marşpiyeler mevcut. Dört adet manyetik elektromotor dört tekerlekten çekişli bir yapıyı beraberinde getirirken, halen seri üretim geliştirme çalışmaları devam eden sistem toplam 750 BG (550 kW) güç üretiyor. Söz konusu sistem gücü 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında hızlanma ve 250 km/s maksimum hız (elektronik olarak sınırlandırılmış) sunarken, araç zeminine gizlenen ince bataryalar 80 kWh kapasitesiyle NEFZ normuna göre 500 km’nin üzerinde bir menzile imkan tanıyor.

Vision Mercedes-Maybach 6’da hızlı şarj özelliği mevcut. Sistem, CCS standardında doğru akım ile şarj edildiğinde 350 kW’a varan bir şarj performansı sergiliyor. Bu ise sadece 5 dakika şarj ile ek 100 km menzil elde edilebilmesi anlamına geliyor. Bataryalar, şarj istasyonlarında kabloyla, normal prizde yine kablo bağlantısıyla ve şarj akımının elektromanyetik bir alan üzerinden aktarılmasıyla kablo bağlantısı olmadan şarj edilebiliyor.

– AMG GT R

Yeni Mercedes-AMG GT R Nürburgring’de geliştirilmiş bir otomobil. Ön aksın arkasında konumlandırılan 585 BG/430 kW gücündeki V8 silindirli çift turbo beslemeli motor AMG GT R’in kalbini oluşturuyor.

AMG GT R için yeniden ayarlanan yürüyen aksam sayesinde, tıpkı motorsporlarında olduğu gibi sürücü kendi sürüş ayarlarını belirleyebiliyor ve süspansiyonu mekanik olarak ayarlayabiliyor. Yüksek performans tipi yürüyen aksamı, adaptif ayarlı amortisör sistemi AMG RIDE CONTROL tamamlıyor. Sistem elektronik olarak kontrol ediliyor ve her bir tekerleğin amortisör sertliğini anlık olarak yol koşulu, hız ve sürüş pozisyonuna uyarlıyor. Bunun dışında sürücü AMG DRIVE UNIT üzerinden tek bir düğme dokunuşu ile veya AMG DYNAMIC SELECT sürüş programı üzerinden adaptif amortisörlerin karakteristiğini ayarlayabiliyor.

Sadece dış tasarımı değil yeni AMG GT R modelinin iç makân tasarımı da motorsporlarından esinlenerek geliştirildi. Hızlı girilen virajlarda dâhi güçlü yan destekleriyle vücudu kavrayan son derece hafif, manuel ayarlı AMG yarış tipi deri spor koltuklar standart olarak sunuluyor. Alternatif olarak AMG Performans koltukları da tercih edilebiliyor ve bunun karşılığında ücret de talep edilmiyor. Opsiyonel olarak sunulan; sarı emniyet kemerleri, sarı zeminli göstergeler, AMG piyano iç mekân paketi ve yeni AMG TRACTION CONTROL’a ait özel kumanda elemanları gibi detaylar yeni AMG GT R modelinin özgün karakterini daha da güçlendiriyor. 

Otomobilin fiyatı-vergiler sağolsun-: 1.667.700 TL

 Yeni E-Serisi All-Terrain 4MATIC

Mercedes’in, Audi A6 Allroad ve Volvo V90 Cross Country gibi otomobillere cevabı olan yeni E-Serisi All-Terrain ülkemizde satışa sunuldu.

İlk etapta yeni dört silindirli dizel motora (194BG/143 kW) sahip All-Terrain E 220 d 4MATIC sunulurken kısa bir süre sonra ürün gamına altı silindirli bir dizel motor eklenecek. Her iki motor seçeneği de yeni dokuz ileri oranlı 9G-TRONIC şanzımana sahip.

All-Terrain modelinde DYNAMIC SELECT donanımı standart olarak sunuluyor. Böylece farklı motor, şanzıman, ESP® ve direksiyon ayarlarını beraberinde getiren beş farklı sürüş programından biri seçilebiliyor. Bu modele özel bir sürüş modu olan ve GLE modelinden transfer edilen All-Terrain sürüş modu asfalt dışı yollara uygun ayarların yapılmasına imkan tanıyor. E-Serisi ile kıyaslandığında daha konfor odaklı süspansiyon sistemi ve büyük çaplı jantlar bozuk zeminlerdeki yol konforunu hissedilir oranda arttırıyor.

All-Terrain sürüş programıyla birlikte araç göstergesinde özel bir ekran devreye giriyor. Bu ekran direksiyon açısı, araç yüksekliği (havalı süspansiyonun konumu), eğim tırmanma ve inme açıları, gaz ve fren konumu ve bir adet pusula gibi bilgileri gösteriyor.

– Yeni E-Serisi Coupe

4.826 mm uzunluğa, 1.860 mm genişliğe ve 1.430 mm yüksekliğe sahip olan yeni E-Serisi Coupé önceki nesil ile kıyaslandığında belirgin bir büyüme ortaya koymuş. 67 mm artarak 1.605 mm’ye ulaşan ön iz genişliği ve 68 mm artarak 1.609 mm’ye ulaşmış.

Satış başlangıcıyla birlikte sunulan bütün motor seçenekleri standart olarak dokuz kademeli 9G-TRONIC otomatik şanzımanla donatılıyor. Vites geçişlerini son derece hızlı gerçekleştiren şanzıman oldukça düşük devirde sürüşe imkan tanıyor.

Standart olarak sunulan DIRECT CONTROL özelliği ile daha sportif bir görünüm için sedana kıyasla sürüş yüksekliği 15 mm daha alçak ayarlanırken sürüş konforundan ödün vermemek üzere konfor odaklı amortisörlerle destekleniyor.

İsteğe bağlı olarak sertlik seçimine olanak tanıyan DYNAMIC BODY CONTROL yürüyen aksam sunuluyor. Söz konusu yürüyen aksam da sedan gövde tipine göre daha alçak konumlandırılıyor. Sedan versiyonda başarısını ispatlamış AIR BODY CONTROL havalı süspansiyon sistemi de Coupé versiyonun üçüncü süspansiyon seçeneğini oluşturuyor. Standart olarak sunulan DYNAMIC SELECT sistemine ait orta konsoldaki kumanda üzerinden sürücü, yürüyen aksamın karakteristiğini üç tanesi “Comfort”, “Sport” ve “Sport+” olan beş farklı program üzerinden ayarlayabiliyor.

COMAND Online ile donatılan yeni E-Serisi Coupé’deki bilgi ve eğlence sistemi bağlantı seçenekleri, sistem harici anten desteği ve kablosuz şarj da olmak üzere eksiksiz bir akıllı telefon entegrasyonu sunuyor. Uygun akıllı telefonlar kablo bağlantısı olmadan şarj edilebiliyor ve harici araç anteni ile yine kablosuz olarak bağlantı kurabiliyor. Ayrıca Near Field Communication – NFC teknolojisi üzerinden akıllı telefonlar araç anahtarı olarak kullanılabiliyor, böylece akıllı telefonlar aracın merkezi kilidini açıp kapatabiliyor.

Aktif Fren Yardımcısı standart olarak sunuluyor. Sistem olası bir çarpışma riskine karşı sürücüyü uyarıyor, tehlikeli durumlarda sürücünün frenini anında destekliyor ve gerekirse tam otonom olarak fren yapabiliyor. Sistem, yavaş giden, durmak üzere olan ve duran araçlar dışında risk bölgesinde bulunan ve karşıdan karşıya geçen yayaları da algılayabiliyor.

AMG paketli yeni E220d’nin fiyatı 400.000 TL.

– Smart Fortwo Cabrio

– Diğer fotoğraflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir