Honda standı petrolheadlar için cennet kıvamındaydı. 😀 Yeni Honda NSX ve Civic Type-R modellerinin sergilendiği stanttan bu iki otomobil yüzünden uzun süre ayrılamadım.

– Bir süper spor otomobil ikonu yeniden doğuyor: Honda NSX

Eski nesli Aytron Senna ile özdeşleşen, 90’lı yılların efsanevi süper spor otomobili Honda NSX 10 yıl aradan sonra yeni nesliyle piyasada. İlk nesli gibi yine ortadan motorlu ve arkadan itişli olan NSX’in yeni neslinde bunlara ek olarak hybrid teknolojisine yer verilmiş.

Yeni NSX’in kalbini ise V6 silindirli benzinli motor ile 3 adet elektromotoru kapsayan hibrit bir yapı oluşturuyor. Arka aksın önüne uzunlamasına yerleştirilen 75 derece açılı, V6 silindirli DOHC motor, twin-turbo ile besleniyor. Motorun ürettiği güç 9 oranlı çift kavramalı otomatik şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor. Benzinli motor ile şanzımanın arasına yerleştirilen elektromotor hızlanma, fren ve vites değişim performansını arttırırken ön aksta görev yapan diğer 2 elektromotor ise hızlanmanın ve frenin yanı sıra Tork Vectoring görevi görerek sağ ve sol dönüşlerde tekerleklere tork desteği sağlıyor. Arka aksta görev yapan elektromotorla benzinli motor ve ön aksta görev yapan 2 adet elektromotordan oluşan sistem böylece dünyanın en gelişmiş dört tekerlekten çekişi olan Super Handling All Weel Drive (SH-AWD) sistemine hayat veriyor.

Tıpkı dünyanın ilk alüminyum alaşım gövdesine sahip süper spor otomobili ilk nesil NSX gibi, yeni nesil NSX de ilkleri barındıran son derece özel bir gövdeyle yollara çıkıyor. Alüminyum alaşım ile yüksek dayanımlı çelikten üretilen şasi, karbon fiber zemin ve alüminyum alaşımlı kompozit gövde gibi detaylar son derece rijit ve hafif bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Yüksek performans beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan yeni Honda NSX’te motor, elektromotorlar, bataryalar ve motor kontrol ünitesi ideal ağırlık dağılımı ve düşük ağırlık merkezi elde edilecek şekilde konumlandırılıyor. Böylece yeni Honda NSX sadece son derece hafif bir yapıya sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda sınıfının en düşük ağırlık merkezine de sahip oluyor.

Tamamı alüminyum ön ve arka süspansiyon, önde 245/35Z R19 ve arkada 295/30Z R20 ebatlarında Continental ContiSportContact yüksek performans lastikleriyle yere basıyor. Yüksek performansı güvenli bir şekilde kontrol altına almak üzere ise önde altı piston ve arkada dört piston kaliperli yüksek performans karbon-seramik diskler devreye giriyor.

Sport Hybrid Super-Handling All Wheel Drive (Sport Hybrid SH-AWD) ve Agile Handling Assist (AHA) gibi teknolojiler optimum yol tutuş ve dinamizm sağlarken, Integrated Dynamic System (IDS) ise bünyesinde barındırdığı Quiet, Sport, Sport+ ve Track modlarıyla sürücüye farklı sürüş programlarından birini seçme imkanı sağlıyor. Sistem motor, şanzıman ve şasi ayarlarının yanı sıra motor sesini de seçilen sürüş programına göre ayarlıyor.

– Yeni Civic Type-R

Honda standındaki ikinci petrolhead rüyası otomobil. Yeni Type-R 😀 2 yıl üretimde kalan önceki nesil Type-R’ın başarılarını devam ettirmeyi amaçlayan yeni Type-R daha şimdiden ne kadar iyi olduğunu kanıtladı bile. Nurburgring Nordschleife en hızlı önden çeker rekorunu Golf ClubSport’un elinden aldı.

Yeni Type R’ın burulma direnci önceki nesil ile kıyaslandığında %38 oranında arttırıldı.

Motor gücünün tekerleklerde neden olduğu baskının direksiyona yansımanı azaltmak ve daha dinamik bir sürüş karakteri elde etmek üzere standart Civic Hatchback modelinin MacPherson tipi ön süspansiyonu geliştirilirken, yeni bağımsız arka süspansiyonun çapraz bağlantıları da güçlendirildi.

Birçok ödül alan önceki nesilde kullanılan 2,0 litrelik VTEC-TURBO benzinli motor yeni Type R’da da kullanılıyor. Elden geçirilen motor 320 BG güç ve 400 Nm tork üretiyor. Motor işletim sistemi gaz emirlerine daha çabuk cevap verecek ve daha dinamik bir sürüş sunacak şekilde yeniden programlandı. Motorun üretmiş olduğu güç altı vitesli manuel şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor.

Yeni Type R için geliştirilen ve sürücüye kullanım şekline göre araç ayarlarını değiştirme imkanı sunan sürüş modları geliştirilmiş. ‘Comfort’, ‘Sport’ ve ‘+R’ olmak üzere üç farklı sürüş modu sunan sistem, seçilen sürüş moduna bağlı olarak amortisör sertliğini, direksiyon sertliğini ve gaz tepkilerini de değiştiriyor.

– Civic Sedan RS

– Civic Hatchback

” 10.nesil Honda Civic Hatchback, Honda’nın tek bir modeli kapsayan en geniş kapsamlı global ürün geliştirme programından yararlanıyor ve “herkes için bir otomobil, dünya için bir otomobil” felsefesini devam ettiriyor. Mühendisler yeni Civic Hatchback’i geliştirirken, en başından itibaren premium segment de dahil olmak üzere kompakt sınıfın en iyi otomobilini hedeflediler. Yeni Civic Hatchback; yol tutuş, direksiyon sistemi, gürültü seviyesi, titreşim seviyesi, rijitliği ve iç mekan kalitesiyle kompakt sınıfa yeni standartlar getiriyor. Hafif yapı prensibi ve üstün aerodinamik yapının da katkısıyla ortaya benzersiz bir sürüş deneyimi çıkıyor.

Düşük ağırlık merkezi ve rijit gövdeyle birlikte yeni süspansiyon sistemi Civic Hatchback’e üstün sürüş özellikleri kazandırıyor. Alçak oturma pozisyonu daha sportif bir sürüş hissini beraberinde getiriyor. Gelişmiş süspansiyon sistemi üstün bir yol tutuş sağlarken ön ve arka aksta kullanılan hidrolik dolgulu burçlar titreşim ve sese karşı iyi bir izolasyon sağlıyor.

Yeni nesil Honda modellerine sadık bir tasarıma sahip olan yeni Civic Hatchback, güçlü ve dinamik siluetiyle sportif bir karakter ortaya koyuyor. Civic Hatchback tasarım detaylarıyla sınıfının en yüksek aerodinamik verimliliğine sahip otomobili olarak öne çıkıyor. Kısa ön ve arka aks uzantıları kadar uzun dingil mesafesi de dinamik bir görünümü beraberinde getirirken aynı zamanda geniş ve ferah bir yaşam alanı için zemin oluşturuyor.

Yeni Civic güçlü ve yüksek verimlilik seviyesine sahip yeni VTEC Turbo benzinli motorla yollara çıkıyor. Dört silindirli 1,5 litrelik VTEC Turbo benzinli motor gerek güç, gerekse de tork anlamında olsun çok daha yüksek bir performans vaat ediyor. 182 BG güç ve 220 Nm tork üreten motor, gücünü CVT şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor.

Sınıfının en iyi gövde rijitliği ve sağlamlığını sunan Honda Civic bünyesinde barındırdığı aktif ve pasif güvenlik teknolojileriyle EuroNCAP çarpışma testinde göstermiş olduğu başarılı performansla sınıfının en güvenli otomobillerinden biri olduğunu da kanıtladı. Honda Civic Hatchback’te Çekiş Kontrol Sistemi ile birlikte çalışan Araç Denge Kontrol Sistemi (VSA®) ve Lastik Basınç İkaz Sistemi (TPMS) gibi özelliklerin standart olarak sunulduğu yeni Honda Civic Hatchback’te ayrıca: Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSI), Çevre Görüş Sistemi (CTM) ve Çok Açılı Geri Görüş Kamerası gibi sürüş güvenliğini destekleyen ekipmanlar da sunuluyor.”

– Diğer fotoğraflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir