İstanbul Autoshow’da yer almasına en çok sevindiğim marka Alfa Romeo oldu. Markanın tekrardan güzel günler göreceğine işaret eden Guilia ve Stelvio’yu ilk kez canlı görme fırsatı yakaladım.

Stelvio markanın Guilia’dan sonra ikinci önemli model atağı. Dünyada oldukça yükselen SUV trendine Alfa daha fazla sessiz kalamadı.

– Alfa Romeo Stelvio

Stelvio biri turbo benzinli, diğeri turbo dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle ülkemize gelecek. 2.0 litrelik turbo benzinli motor 280 HP güç üretirken 2.2 litrelik turbo dizel motor 210 HP güç üretiyor. Tamamen yeni 2.0 litrelik turbo benzinli motor 2.250 d/d’da 400 Nm tork üretiyor ve sınıfının en iyi yakıt verimliliğini sunarken aynı zamanda 5.7 saniye ile sınıfının en iyi 0-100 km/s hızlanma değerine imza atıyor ve 230 km/s maksimum hız değerine sahip.

Motorların her ikisi de gücünü 8 kademeli otomatik şanzıman ve Q4 dört tekerlekten çekiş sistemi üzerinden tekerleklere aktarıyor. Otomatik şanzıman Alfa DNA moduna bağlı olarak vites değiştirme hızını, konforunu optimize ederek yakıt tüketimini düşürmeye çalışıyor. Şanzıman ayrıca direksiyon kolonuna entegre vites değiştirme kulakçıklarıyla manuel vites değiştirme imkanı da sunuyor. İlerleyen dönemlerde ürün gamı 200 HP gücünde 2.0 litrelik turbo benzinli ve 180 HP gücünde 2.2 litre turbo dizel motorla tamamlanacak. Her iki motor seçeneği 8 kademeli otomatik şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi Q4 ile kombine edilecek. 180 hp gücündeki 2.2 litrelik turbo dizel motor ayrıca arkadan itişli de sipariş edilebilecek. 

Donanım seviyesine bağlı olarak çift bölgeli iklimlendirme sistemi veya Harman Kardon imzalı 14 hoparlörle donatılan Alfa Connect bilgi ve eğlence sistemi gibi donanımlar sunulacak.

– Alfa Romeo Guilia

Alfa Romeo’nun 156 ve 159 gibi efsane sedanlarının devamı olan Yeni Alfa Guilia, uzun yıllardır Alfa’dan beklenen bir model. Mükemmel 50/50 ağırlık dağılımı ve arkadan itişli aktarma yapısı ile tam bir petrolhead makinesi. 😀

Türkiye’de 2.0 litre 200 HP arkadan itişli, 2.0 litre 280 HP dört tekerden çekişli ve 2.9 litre 510 HP arkadan itişli kombinasyona sahip 3 farklı motor seçeneğiyle lüks sportif sedan pazarına giriş yapan Giulia’nın tüm motor seçenekleri, otomatik şanzımanla donatılmış. Motor tipine göre Super, Veloce ve Quadrifoglio Verde adı verilen üç ayrı donanım seviyesiyle ülkemiz pazarında sunuluyor.

Giulia’nın ilk versiyonunu temsil eden “Super” donanımlı model, sadece 2.0 litre silindir hacimli 200 HP’lik güç üreten motor ve 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla kombine ediliyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6.6 sn’de tamamlayan Giulia Super, 235 km/s’lik son hıza ulaşabiliyor. Alfa DNA sistemi, 18 inç hafif alaşım jantlar, 6 havayastığı, Şerit Değiştirme İkaz Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, geri görüş kamerası, direksiyon üstünde motor çalıştırma düğmesi ve deri/kumaş kombinasyonlu koltuklarla donatılmış.

Alfa Romeo Giulia Veloce modeliyse, 5250 d/d’da 280 HP güç ve 2250 d/d’da maksimum 400 Nm tork üreten tamamen alüminyumdan yapılmış 4 silindirli 2 litrelik benzinli bir motora sahip. Komutları hızlandırmak için tasarlanmış özel bir Turbo sistemi ve 200 bar yüksek basınç sistemini içeren doğrudan enjeksiyonlu bir yapıya sahip. 8 vitesli otomatik şanzımanla donatılan Alfa Romeo Giulia Veloce, 240 km/s’lik son hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını 5.2 saniyede tamamlıyor.
 
Yeni siyah deri spor koltuklar, sportif direksiyon, gösterge paneli üzerindeki alüminyum gömme parçalar, kapı panelleri ve Xenon farlar Veloce’un donanım listesinde yer alan özellikler. Bu özel iç ve dış tasarım, Alfa DNA sistemi, Bağımsız Acil Durum Frenine (AEB) sahip İleride Kaza Uyarıcısı (FCW) ve yaya tanıma gibi yeni ve etkin güvenlik sistemleri, Şeritten Çıkma Uyarıcısı (LDW) ve hız sınırlamalı hız kontrolü gibi zengin bir standart donanımı da barındırıyor.
 
Giulia Veloce, Q4 teknolojisine sahip yepyeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi sunuyor. Giulia Veloce modelinde yer alan Q4 sisteminin yapısı, kompakt ve hafif, Alfa Romeo’nun özel teknik gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış, etkin bir ara şanzıman ve bir ön diferansiyelden oluşmaktadır. Hız tepkisi ve doğru tork dağılımı da, Alfa DNA’sından seçilen sürüş moduna bağlı olarak yeni entegre aktüatör ile temin edilmiş. Q4 sistemi teknolojisi aracın kullanımına ve mevcut yol yüzeyi kavramasına bağlı olarak iki aks arasındaki optimum tork dağılımını düzgün bir şekilde sağlamak için sürekli bir şekilde birden fazla parametreyi gözlemleme ve, yanal, uzunlamasına hızlanma sensörleri ile direksiyon açısı ve rotadan sapma hız sensörü üzerinden topladığı bilgilere dayanarak tekerlek tutunma düzeninde kayıpları önceden sezme kapasitesine sahip. Normal koşullarda Q4 sistemine sahip olan Giulia Veloce, torkun %100’ünün arka akslara dağıtılması ile arkadan itişli bir araç gibi çalışıyor. Tekerlek tutunma düzeni sınırına yaklaştığında ise sistem sürüş torkunun %60’ını ara şanzıman sayesinde gerçek zamanlı bir şekilde ön aksa transfer ediyor.  Torkun yeniden dağılımında maksimum hız yanıtını sağlamak için de sistem, virajlarda çekiş ve yön stabilitesi açısından iki aks arasındaki mekanikten faydalanıyor. 
510 HP’lik Giulia Quadrifoglio

Hastayım sana Guilia QV 😀

Giulia’nın en güçlü versiyonunu Quadrifoglio oluşturuyor. Yeni Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio; 50/50 ağırlık dengesi ve arkadan çekiş sistemi Alfa Romeo’nun en önemli özelliklerini oluştururken, ağırlığı dengelemek için, motor ve mekanik parçalar iki aks arasında sıralanmış bulunuyor. Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, çok kısa çıkıntılara, uzun bir motor kaputuna ve ön çamurluklara sahip.
 
Ferrari altyapısıyla hazırlanan altı silindirli turbo benzinli motora sahip Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, 510 HP’lik bir güce sahip. 0-100 km/s hızlanmasını 3.9 sn’de tamamlıyor ve 307 km/s’lik son hıza erişebiliyor.
ALFA ROMEO GIULIA Beygir Gücü (HP) 2017 Üretim Yılı Tavsiye Edilen Liste Satış Fiyatı (TL)* 2017 Üretim Yılı Tavsiye Edilen
Kampanyalı
Satış Fiyatı (TL)*
Tescil Giderleri
(Sigorta Hariç)
GIULIA 2.0 200hp SUPER RWD BENZİNLİ AT 200 320.000 TL 320.000 TL +2.000 TL
GIULIA 2.0 280hp VELOCE AWD BENZİNLİ AT 280 380.000 TL 380.000 TL +2.000 TL
GIULIA 2.9 510hp QV RWD BENZİNLİ AT 510 780.000 TL 780.000 TL +3.500 TL

JEEP Standına geçelim…

– JEEP Compass

Yeni Jeep Compass sonunda ülkemiz topraklarına ayak bastı. Jeep Compass; Longitude, Limited ve Trailhawk adı verilen 3 farklı donanım seviyelerine sahip olarak 1.4 litre benzinli ve hem 1.6 litre hem 2.0 litre dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ile ülkemizde sonbahar aylarından itibaren satışa sunulacak. Özellikle 1.6 dizel motor seçeneği olduğu için ülkemizde eli oldukça güçlü olacak bir model.

Donanım seviyesine göre değişkenlik gösteren 5, 7 veya 8,4 inç’lik dokunmatik ekran, bu bölümün altında iklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ve hemen altında ise ayrı bir bölüm olarak vites konsolu yer alıyor. Vites kolu, Select-Terrain kumanda paneli, elektrikli el freni, ‘start&stop’ (ESS) düğmesi, ses kontrol düğmesi ve mobil cihaz şarj ve bağlantı girişi ergonomik bir dizilimle orta konsolda toplanıyor. 

Sürücünün görüş alanında olacak şekilde tasarlanan gösterge panelinin ortasında donanım seviyesine bağlı olarak 3,5 inç veya 7 inç olmak üzere iki farklı LED bilgi ekranı (DID) bulunuyor. 

9 ileri otomatik şanzımanla birlikte satışa sunulacak olan Yeni Jeep Compass Ekim’de Türkiye’de.

– FIAT

– Yeni Fiat 124 Spider

Mazda MX-5 ile akraba olan Yeni 124 Spider’ın kaputu altında 1.4 turbo benzinli motor yer alıyor.

– EGEA Yarış Otomobilleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir