Ülkemiz “sedan sever” pazarlardan biri. Bir otomobil firması yeni bir sedan çıkaracağında Türkiye’yi otomobilin satışlarının iyi olacağı kıyak pazarlardan biri olarak görür. Birde üstüne kahramınımız B veya C segmenti, 1.6 lt veya altında hacmi olan bir dizel motora sahipse bestseller kısmına oynar. Burada insanlarımızı tabikide yargılamıyorum ve yargılayamam. Sonuçta burada saydığım özellikteki otomobillerin müşteri profilinin büyük bir kısmı “aile babası ve ailecek gidilecek piknikçi tayfa” olduğu için haklı olarak bu arka diz mesafesi geniş ve bagajı “yayla” gibi otomobilleri tercih ediyorlar. Fakat bu duruma birebir uyan ve insanlarımız tarafından çoğunlukla göz ardı edilen bir tür daha var. Station wagonlar…

Stationlar bence hiçbir zaman hakettiği ilgiyi ülkemizde göremeyen otomobiller. Yıllarca ülkemizde ” cenaze arabası” gibi saçma benzetmelerle insanların pek yanaşmadığı stationlar, Avrupa ve Amerika’da ailelerin can ciğer kuzu sarması olduğu otomobillerin başında geliyor. Ülkemizde özellikle C segmenti stationlar, sedana göre çok az fiyat farkı hatta bazen aynı fiyattan satılsalar bile tercih edilmiyorlar. Birçok marka başka ülkelerde oldukça iyi satan station modelleri ülkemize ithal etmiyor bile. Yeni ikinci nesil 308 SW, Golf Variant gibi otomobilleri bu duruma örnek olarak verebilirim. Ülkemizde hala station denince ilk akla gelen ve yıllarca kullanılan Toros ve Kartal’dan sonra düzgün bir station pazarı oluşmadı desem abartmış olmam.

Eskiden kaba ve kutu gibi gözüken stationlar, günümüzde oldukça şık tasarımlara kavuştular. Volvo gibi yıllarca köşeli ve sert hatlı stationlar üreten bir firma bile V60 gibi daha kibar tasarımlı stationlar yapmaya başladı.

Stationların bir diğer sevdiğim yanı da; premium ahalisi Bmw, Mercedes ve Audi’nin süperspor performansında seksi stationlar üretmesi. RS6 Avant gibi yayla bagajlı fakat Ferrari performansına sahip stationlar ise beni benden alan ve sahip olmayı sedan versiyonlarından daha çok istediğim otomobiller.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir