Alfa’nın 2010 yılının sonlarında piyasaya çıkardığı C-hatchback modeli Guilietta, markadan gelen açıklamaya göre 2020 yılı içinde piyasadan çekilecek. Aynı nesille 10 yıllık oldukça uzun bir yaşam süresine sahip olan Guilietta, uzun zaman önce üretimi biten Fiat Bravo ve Lancia Delta ile ortak platform üzerine geliştirildi. 

Guilietta’nın ilk çıktığı yılları hatırlıyorum da…13-14 yaşlarındaydım. O zamanlar marjinal tasarımıyla yarattığı etki çok sevilmişti. Ne kendi segmentinden premium rakibi BMW 1 Serisi (E87) ne de Renault Megane 3, VW Golf 6 vb. diğer rakipleri onun kadar tutkulu ve hoş bir tasarıma sahip değildi. Ayrıca tasarımının yanında çevik sürüşü de tercih sebeplerinden biriydi. Zaten Guilietta’da satış rakamlarında “altın çağını” bu yıllarda yani 2010-2011 yılları arasında yaşadı. Sonrasında Alfa’nın yaşadığı çalkantılı dönemlere rağmen model, makyajlarla olabildiğince güncel tutulmaya çalışıldı. Bu tip atılımlar Guilietta’yı oyuna her zaman dahil etse de iyice kendini geliştiren rakipleri karşısında biraz zorlanıyordu.

2016 yılının ortalarında 1.6 dizel motora gelen çift kavramalı otomatik şanzıman opsiyonu sayesinde ülkemizde Guilietta’nın satışlarında tatlı bir kıpırdanma olmuştu.

Geçen yıl ve bu yıl içindeki düşük satış rakamları Guilietta’nın fişinin çekilmesine sebep olurken bu durumda yükselen SUV-crossover trendi ve modelin güncelliğini yitirmesinin de payı büyük. Guilietta’nın yeni nesli hakkında aslında 2017’den bu yana bir çok iddia ortaya atıldı. İlki, modelin 2019 yılında ikinci neslinin geleceği ve arkadan itişli bir yapıya kavuşacağı söyleniyordu. Açıkçası bu haber petrolheadları oldukça sevindirmişti çünkü önden çekişli düzene geçeceği haberleri gelen yeni BMW 1 Serisi’nden sonra sınıfındaki arkadan itişli araç açığını kapatacak ve belkide BMW’den müşteri çalacaktı. Ancak bu haber daha sonra Alfa Romeo tarafından yalanlandı. 2018 yılında Alfa Romeo’nun bir lansman sırasında yayınladığı gelecek planları tablosunda ise herkesi şaşırtan bir durum olmuştu. Herkes yeni nesil Guilietta’nin çıkış tarihi haberini beklerken lansmanda otomobilin 2022 yılında ciddi bir makyaj operasyonuyla yoluna devam edeceği açıklanmıştı.

Son duruma bakılırsa marka bu kararından geri dönmüş. Guilietta’nın yerini alacak model ise aslında belli. Tonale adı verilecek C-SUV, bu yılın sonlarında Guilietta’nın yerini alacaktı ancak coronavirüs pandemisi nedeniyle tahminimce lansman daha ileri bir tarihe atılacaktır. Jeep Compass ile ortak parçalara sahip olacak olan Tonale’de günümüz FCA araçlarında kullanılan dizel ve benzinli motor seçeneklerinin yanı sıra plug-in hybrid versiyonu da olacak.  

Tonale’nin konsepti hakkında detayları BURADAN okuyabilirsiniz.

Kaynak:AutoExpress

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir